Haberwww

Kıbrıslı Balıkçılar Yardım Bekliyor !

Kıbrıslı Balıkçılar Yardım Bekliyor !
133 views
25 Aralık 2020 - 22:19

Kıbrıs Balıkçılar Birlik Başkanı Kemal Atakan, yetkililerin, av ve balıkçılık sektörüne yeterli katkıyı yapmadığını belirterek, desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi:

ÇIRPINMAKTAN YORULDUK… Sektörde çözümlenmeyen sorunların birikerek dağ olduğuna vurgu yapan KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, “Balıkçılık sektörü hızla düşüşe geçiyor. Yıllardan beridir mazot paralarına artış yapılmıyor. Gereken ilgi yok. Balıkçıya bütçede ayrılan para yok. Biz de üreticiyiz. Balon balıkları başımıza bela oldu, bakanlık, balık başına 5 TL veriyor. Yeterli mi? Değil! Yunus balıkları, balon balıkları, kaplumbağalar ağlarımıza hemen hemen her gün zarar veriyor. Bir de istilacı aslan balıkları çıktı bütün balık tuttuğumuz kayalıkları işgal etti. Zararlı balıklarla mücadeleye daha fazla kaynak ayrılmalıdır.

Bize de günah. İmkansızlıklar içinde çırpınmaktan yorulduk. Problemlerimize bir öneri getirilemeyip çözüm bulunmazsa, hakkımızı yasal yollardan arayacağız. Derdimiz kavga değil, hak arayışıdır” diyerek tepkide bulundu

Kalıcı çözümler üretilsin
Kemal Atakan, ülkede, profesyonel 400 balıkçının var olduğunu belirterek, “Balıkçılar, ağ alımı ve akaryakıt, mazot  konusunda daha fazla desteklenmeli. Denizlerimizi balon ve aslan balıkları istila etti. Bu konuda ne yazık ki kalıcı çözüm yok” dedi.
Kemal Atakan, balon ve aslan balıklarının kıyıya sıfır yaklaşan balıklar olduğuna dikkat çektikten sonra Türkiye’de birkaç ay önce ilk saldırının yaşandığını işaret ederek şunları söyledi:

“Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e gelen balon balıkları, birkaç ay önce, Anamur’da bir çocuğun parmağını ısırıp koparttı. Bu balıklar, denizlerimizde büyük tehlikedir. Defalarca söylememize karşın önlem alan yok. Neyi bekliyoruz, kemirgen olan bu balıkların birini ısırmasını mı?
Tek derdimiz destek. Problemlerimiz ötelenmesin edilmesin, çözüm üretilsin. Balon balığına 1 TL zamla 5 TL teşvik veriliyor. Biz 6 TL istiyoruz. Balığa çıkmak için takımlarımızı rahatça alabilmek istiyoruz. Yıpranan, denizde heba olan takımlarımızın yerine yenisini koymak istiyoruz. %50 hibe ağ teşvikinin 2021 de başlatılmasını istiyoruz. Suru balıklarının alınıp izlenebileceği konserve yapılacağı küçük tesis kurulmalı balıkçının balığı elde kalmamalıdır. Pandemi dolayısı ile güneye balık satışı durmuştur balıkçı bu nedenle tuttuğu baligi satamaz, otel restoranlar da iş yok diye yeterli balık almıyor. Buna bir çare bulunmalı. Ayrıca balıkçı barınakları 2021 de derinleştirilip yenilenmelidir. Kredi olanakları balıkçıya faizsiz yaratılmalıdır.

.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
FİRMA ARAMA

Görev Yap Para Kazan